Další naše projekty: Prague Proms | Loop Jazz Club | Recording studios | Jan Hasenöhrl
Přihlásit

ČNSO zazářil s mladou houslistkou, čekají ho sopranistky

(28.10.2011)

Novou koncertní sezonu zahájil renomovaný Český národní symfonický orchestr s dirigentem Petrem Altrichterem. Dokázali vybudit romantickou zběsilost v hudbě Césara Francka, předat emoce u Čajkovského a vzbudit údiv hrou mladičké houslistky Eldbjorg Hemsing.

Český národní symfonický orchestr sice tu a tam vzbudí kontroverzní reakci hudebních manažerů, protože v něm působí nejen určitý stálý kádr vlastních hudebníků, ale ve svém volnu také mnozí hráči pracující jinak v několika našich předních profesionálních tělesech, jinak mu ale nikdo nemůže upřít úspěšnost.

Tu potvrdil i úvodní koncert 19. sezony tělesa, páté ve Smetanově síni. Konal se ve středu večer v Obecním domě, pár dní po návratu symfoniků z turné po Británii.

Potřebně zběsilé pobuzení

Značka ČNSO má dobré jméno mnohde v cizině i u zahraničních partnerů natáčejících v Česku třeba filmovou hudbu, ale orchestr je už delší dobu i respektovanou stálicí pražského koncertního dění, kterému umí přinést smysluplný i povzbuzující umělecký zážitek.

Bylo tomu tak rozhodně díky energií sršícímu dirigentu Petru Altrichterovi, který dokázal na pódiu vybudit a předat potřebnou, romanticky stylizovanou zběsilost v symfonické básni Prokletý lovec Césara Francka, i návaly emocí v Čajkovského Páté symfonii.

Příjemným překvapením ovšem byla teprve jednadvacetiletá norská houslistka Eldbjørg Hemsing, sólistka oblíbeného Bruchova Koncertu g moll.

V Oslu se o tomto „nováčkovi“ hovoří jako o senzaci hudebního života, v Praze se Hemsing objevila jako zázrakem. Hrála s přehledem i s citem, program ozdobila.

Další plány orchestru

Do 25. dubna je pro abonenty připraveno ještě šest koncertů. Za dirigentským pultem se objeví Libor Pešek, Tomáš Brauner, Marcello Rota, Steven Mercurio a Kryštof Marek, mezi sólisty mimo jiné Dagmar Pecková, za jejíž spolupráce orchestr v lednu zahraje a natočí do svého kompletu Mahlerových symfonií Třetí.

Na programech koncertů jsou Ravel, Torelli, Strauss či Berlioz, Mozart a Rachmaninov, vzácněji také novější hudba, jako třeba Nezodpovězená otázka od Charlese Ivese. Na řadu přijde i jazzem ovlivněný Gershwin nebo Bernstein.

Schifrin s věnováním Hasenöhrlovi

V prosinci se do Prahy vrátí slavný skladatel a pianista Lalo Schifrin, který prý přiveze nový Koncert pro trubku a orchestr s věnováním Janu Hasenöhrlovi. To je postava pro orchestr klíčová; výborný sólista i orchestrální hráč, interpret klasiky i jazzu, ale také úspěšný manažer - nejenže orchestr kdysi odvážně založil a po celou dobu vede, ale je schopen jeho existenci také protlačit zákruty trhu.

Patří k nim i pořádání letního festivalu Prague Proms s nabídkou přesahující hranice běžné koncertní klasiky. Další ročník se uskuteční od 21. června do 23. července.

Čtyři mladé divy

Asi nejcharakterističtějším pro tento orchestr bude proto už únorový abonentní koncert, v jehož druhé polovině s ním v „operním gala“ vystoupí čtyři mladé italské zpěvačky známé jako skupina DIV4S.

Čtyři sopranistky, záměrně kopírující model značky „tři tenoři“, zazpívají výběr ze světových operních árií. Provází je neodolatelný slogan: „zapomeňte na Dominga, DIV4S jsou hezčí!“

Autor: Petr Veber (ihned.cz)


Zpět
© 2004 - 2016 ČNSO, ALL RIGHTS RESERVED.