Natalie Cole: „Český národní symfonický orchestr mi doporučil Bocelli“

08. 07. 2014

Pořídit rozhovor s Natalie Cole, devítinásobnou držitelkou Grammy, bylo kupodivu jednodušší než bych čekal. Zpěvačka, která prodala více než 30 miliónů nahrávek, si akorát kvůli časovému vytížení může povídat vždycky jen chvíli, a tak se naše interview konalo nadvakrát.

Pořídit rozhovor s Natalie Cole, devítinásobnou držitelkou Grammy, bylo kupodivu jednodušší než bych čekal. Zpěvačka, která prodala více než 30 miliónů nahrávek, si akorát kvůli časovému vytížení může povídat vždycky jen chvíli, a tak se naše interview konalo nadvakrát.

Poprvé po telefonu z Karlštejna do Los Angeles a pak osobně ve Vídni před koncertem, který zahajoval evropskou část jejího turné. V obou případech ale byla sympaticky bezprostřední, a to i v momentě, kdy jsem se zeptal na krach muzikálu, v němž na newyorské Broadwayi měla zářit od srpna. Řeč přišla také na Whitney Houston, kterou považovala za svou mladší sestru a samozřejmě na vyprodaný koncert ve Státní opeře Praha, kde Natalie Cole zazpívá 15. července.

 

S jakým programem přijíždíte do Prahy na festival Prague Proms?

Chceme českému publiku představit něco ze španělské hudby, z alba, které jsem nedávno nahrála. Určitě dojde i na klasické jazzové písně a pár kousků R&B.

 

Vaše vůbec první španělské album bylo vloni nominováno na 3 Latin Grammy. Proč jste po letech v jazzu a popu sáhla právě po tomto repertoáru?

Víte, mám ráda experimenty a chtěla jsem udělat něco odlišného, co se ode mě zrovna nečeká. Latinskoamerická hudba má spoustu výborných písní, těch tradičních i těch, které jsou součástí nové americké kultury. Mám ráda ten jazyk, jeho zvukomalebnost, melodičnost a jiskru. Měla jsem štěstí, že album produkoval Rudy Pérez, který spolupracuje s Juliem Iglesiasem, Jennifer Lopez nebo s Louisem Miguelem. Sám taky zpívá, což ve studiu byla výhoda, pomohl mi s výslovností a je jednoduše skvělý. Na podzim začneme pracovat na druhé desce.

 

Jak album vznikalo? Řekla jste si: tuhle písničku mám ráda nebo vám Rudy poradil jaké skladby nazpívat?

Přesně tak, jak říkáte. Rudy má španělskou hudbu v krvi, ví, které písničky dobře fungují a lidi je znají. Například Besame Mucho nebo Oye Como Va... Tyhle songy si zpívá děda s babičkou i jejich vnoučata, vyrostlo na nich několik generací. Je to takový rodinný zpěvník, a proto jsem z něho vybírala.

 

Naše publikum zná především skladby z vašeho alba Unforgettable with Love a pak také váš hit číslo 1, This Will Be, který má dokonce českou verzi.

Opravdu? Kdo ji zpíval?

 

Marie Rottrová, česká zpěvačka se zaměřením na soul. Zařadíte i tuto píseň na pražský koncert?

Ano, samozřejmě. Nemůžu ji vynechat a doufám, že budou diváci zpívat se mnou.

 

Před 10 lety jsem vás viděl právě tento hit zpívat na show Soul Divas společně s Whitney Houston. Obě jste byly fantastické, až jsem z toho koncertu dostal horečku!

(směje se) ... no doufám, že jste se z toho brzo dostal!

 

Druhý den jsem byl fit. Ale zážitek zůstal. Whitney byla na jevišti opravdu výborná, jak  působila v soukromí? Pokud vím, tak jste ji znala skoro 30 let. 

Setkali jsme se poprvé, když jí bylo 19. Byla kamarádská, s velkým smyslem pro humor. Neměla moc blízkých přátel, v showbusinessu to dost dobře ani nejde. Byla opatrná na všechny ty přelétavé party, které se na vás nalepí, když jste na hitparádě číslo 1. Ale s lidmi, kterým věřila a měla je ráda, pořádala bláznivé večírky. Mockrát jsme spolu mluvili o samotě, jako sestry, o kariéře i o soukromí. Byla jsem první, komu se svěřila, že si chce vzít Bobbyho Browna. Šly jsme na večeři v Londýně a ona najednou povídá: Bobby mě požádal o ruku! Whitney byla neunavitelná, prostě živel. Po té show Divas, kterou jste viděl, jsme si do rána v hotelu vyprávěly vtipy, a když moje manažerka přišla v 7:00 na recepci, nevěřila, že ještě stále sedím v lobby s Whitney.... Měla výborný hlas, byla mimořádná. Když vydala poslední album I Look To You, zdálo se mi, že se dostává z problémů a bude zase zpátky. Bohužel ji ten návrat zastihl v nesprávný čas. Moc ji postrádám.

 

My také, Natalie. Pojďme se vrátit do současnosti. V létě jste měla společně s Patti Labelle a Gladys Knight poprvé účinkovat na newyorské Broadway v revue After Midnight s hudbou Duke Elingtona. Slyšel jsem ale, že nakonec z angažmá sešlo. Co se stalo?

Představení zrušili! Byla jsem fakt naštvaná a upřímně nevím, co se stalo (bouchá do stolu). Viděla jsem tu show 2x a vždycky bylo vyprodáno. Hrálo se od loňského října a teď se objevily potíže s financováním. Jednoduše řečeno, divadlo asi nebylo dost velké a vstupenky dost drahé. Je to škoda, ne proto, že takhle se odehrál můj muzikálový debut, ale kvůli samotné show. Na Broadway se od dob Cotton Clubu nic srovnatelného neuvádělo. Tanečníci, muzikanti, zpěvačky jako k.d.lang, Fantasia Barrino nebo Toni Braxton, kostýmy, všechno bylo perfektní.

 

Poznamenala tato zkušenost váš zájem o žánr muzikálu?

Vůbec ne, když se najde vhodný titul, šla bych do toho zase. Mám ten svět a swingovou hudbu ráda.

 

Koneckonců, swing a jazz,  který symbolizuje také váš legendární otec Nat King Cole, je stále hodně populární. Umělci jako Diana Krall, Michael Bublé nebo Jamie Cullum slaví úspěchy s repertoárem, který je často o generaci starší než oni. Dokonce i Lady GaGa bodovala se standardem The Lady Is a Tramp v duetu s Tony Bennetem. Čím si vysvětlujete, že je swing a smooth jazz tak vyhledávaný?

Podle mě je to jednoznačně kvalitou hudby. Je opravdu originální, hodně odlišná od hudby a zvuků současnosti. Její hodnota není jen v melodii nebo aranžmá, ale také v jedinečné interpretaci. Osobnosti jako Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Count Basie nebo Dinah Washinghton, abych jmenovala jen některé, znamenají významnou etapu v historii americké populární hudby. Nezapomeňte, že s nimi hrály výtečné orchestry, všechno bylo živě a v glamour stylu, a to je, myslím, důvod, proč tuhle hudbu mají lidé dodnes rádi.

 

V Praze vás kromě vlastních hudebníků doprovodí také Český národní symfonický orchestr. Jak vůbec došlo k této spolupráci?

Český národní symfonický orchestr má ve světě vynikající zvuk, vyprávěl mi o nich už Andrea Bocelli. Když mě pozvali na svůj festival Prague Proms, naskytla se tak skvělá příležitost společně vystoupit. Bohužel, budu v Praze jen jeden den, takže se s hudebníky uvidím na zkoušce a pak na koncertu. Z vašeho města, které bych tak ráda poznala, ale uvidím jen Státní operu a cestu do hotelu. Musím někdy přijet na víc dnů.

 

To byste určitě měla, Praha má svůj půvab. Během letního turné navštívíte 18 měst dvou kontinentů. To znamená hodně cestování, každý den jiný hotel a jinak reagující obecenstvo. Máte před koncertem nějaký rituál, který vám pomáhá se soustředit, naladit se na vlnu místa, kde vystupujete?

Ah, dobrá otázka! No, prostě musím být v klidu. Nemám žádný speciální rituál, jsem spontánní člověk. V zásadě je důležité odpočívat a mít na vystoupení dostatek energie. Písničky, které zpívám, nejsou úplně jednoduché, zvlášť, když je zpíváte čtyřikrát, pětkrát v týdnu, a tak si musím chránit hlas. To znamená spát, nestresovat se a každou volnou chvíli využít k relaxaci.

 

Zpracoval Janis Sidovský s přispěním Lukáše Kubína.

  

 

Fotografie k rozhovoru ke stažení: http://www.sidovsky.cz/news/rozhovor-s-natalie-cole/  

Natalie Cole: „Český národní symfonický orchestr mi doporučil Bocelli“