Paul Douglas Freeman

27. 07. 2015

(2. ledna 1936 – 21. července 2015)

(2. ledna 1936 – 21. července 2015)

Pocházel z Richmondu ve státě Virginia a byl pokládán za jednoho z předních amerických dirigentů. V roce 1987 se stal zakládajícím šéfdirigentem proslulého Malého chicagského symfonického orchestru (Chicago Sinfonietta). V letech 1979 - 1989 pracoval jako šéfdirigent kanadského symfonického orchestru Victoria, šest let vykonával funkci šéfdirigenta Rochesterské opery v New Yorku. Dirigoval více než 100 orchestrů ve 28 zemích.
Dr. Freeman získal titul na Eastmanské hudební škole a na základě udělení amerického stipendia Fulbright studoval na berlínské Hochschule für Musik. Získal četná ocenění, včetně ceny na Mitropouloské mezinárodní dirigentské soutěži a několika nominací na televizní ceny Emmy.
V polovině sedmdesátých let si značnou pozornost získala jeho série devíti LP, která sleduje historii černých symfonických skladatelů od roku 1750 do dnešní doby. Všestrannost Paula Freemana dokazuje série osmi CD, nazvaná Aspects of Broadway (Aspekty Broadwaye), kde se objevují výňatky ze 40. broadwayských muzikálů. Jako osobnost v oblasti sdělovacích prostředků byl zapojen do více než tuctu televizních orchestrálních produkcí pro CBS, ABC, PBS, WGN, CBC a ČT2.

S Českým národním symfonickým orchestrem spolupracoval Paul Freeman deset plodných sezon (1996 – 2006) jako šéfdirigent. Byl charismatickým a intuitivním ve vedení orchestru, především pak svým nezaměnitelným způsobem působil na publikum, jež ho milovalo. Se souborem absolvoval několik velkých turné po Spojeném království, Německu, Itálii a Španělsku. Nahráli spolu neuvěřitelných 220 titulů na kompaktní disky, včetně velkých symfonických partitur G. Mahlera, A. Dvořáka, P. I. Čajkovského, J. V. H. Voříška nebo H. Berlioze, množství koncertů pro různé sólové nástroje i zpěv, například od Kramáře, Hummela, Mozarta, Beethovena, Mendelssohna, Chopina, Liszta, R. Strausse, Verdiho či Rachmaninova. Především ale od moderních amerických skladatelů (Gliere, Sowerby, Kupferman, Hailstork, Yardumian, Logan, Saltzman, Molique, Moscheles, Boelter, Gruenberg).    

Freemanovo působení v Čechách zůstává navždy neoddělitelnou součástí historie ČNSO a trvalou vzpomínkou pro všechny členy orchestru na pěknou a pohodovou spolupráci.

Paul Douglas Freeman