Český národní symfonický orchestr na Grammy Awards

02. 12. 2021

Před pár dny byly odtajněny dlouho očekávané nominace na prestižní Grammy Awards 2022. Vedle hvězdných jmen jako Billie Eilish, Tony Bennett, Lady Gaga, Los Angeles Philharmonic nebo London Symphony Orchestra se objevil dirigent, aranžér a skladatel Vince Mendoza s deskou Freedom Over Everything. Nahrál ji společně s Českým národním symfonickým orchestrem a česká hudební scéna tak slaví obrovský úspěch světového významu.

Cena Grammy je každoroční ocenění udělované Národní akademií hudebního umění a věd ve Spojených státech amerických za výjimečné úspěchy v hudebním průmyslu. Vince Mendoza však není žádným nováčkem. Je šestinásobným držitelem Grammy a za svoji kariéru posbíral přes třicet nominací. Nyní získal nominace rovnou dvě, a to za dvě skladby z desky Freedom Over Everything, kterou nahrál společně s Českým národním symfonickým orchestrem. Cenu tak může dostat za jeho Concerto for Orchestra: Finale v kategorii nejlepší instrumentální skladba a rovněž za skladbu To The Edge of Longing v kategorii nejlepší aranžmá, nástroje a zpěv.

„Máme z toho obrovskou radost, protože je to vlastně naše iniciativa a hodně jsme se té desce věnovali. Začali jsme na ní pracovat asi před čtyřmi nebo pěti roky. Kromě toho, že je v ní hodně energie, jsme také jejími producenty. Jsem proto rád, že se to takto vrací. Už ta nominace je odměna,“ reagoval pro ČTK ředitel Českého národního symfonického orchestru, iniciátor projektu a producent desky Jan Hasenöhrl po oznámení nominací na cenu Grammy.

Český národní symfonický orchestr na Grammy Awards