Raiders of the Lost Ark in Concert, Bristol, 5.4. 2018

12. 04. 2018

Koncertní provedení filmu Dobyvatelé ztracené archy představil po interpretační stránce naprosto bezchybný, dechberoucí a energický Český národní symfonický orchestr, který se tak zasloužil o strhující, vysokooktanový zážitek.

Jaký byl koncert? Film promítaný na obřím plátně nad hlavami hudebníků, doprovodil orchestr se zařezávající přesností. Absolutní bomba od začátku do samého konce. John Williams, jehož spolupráce se Spielbergem prochází už čtvrtým desetiletím a dala vzniknout historicky nezapomenutelným symbiózám obrazu a hudby, i ve svém věku 86 let stále ještě skládá nejkrásnější filmovou hudbu. V období sedmdesátých a osmdesátých let byl bezpochyby úplnou špičkou ve svém oboru a doslova chrlil jedno klasické dílo za druhým (Čelisti, Superman, Star Wars, Blízká setkání, E.T. atd.). Dobyvatelé ztracené archy se bezpochyby řadí k nejlepším dílům z jeho ohromující a záviděníhodné kompoziční tvorby.

Pod znalým vedením dirigenta Ben Palmera to Český národní symfonický orchestr trefil doslova do černého. Dynamická rovnováha mezi dialogy, zvukovými efekty a živou hudbou byla působivě vyrovnaná, jen sem tam se váha neočekávaně přiklonila na stranu orchestru. Opravdu, kdyby tam orchestr nebyl, skoro by se zdálo, že se díváte na Dobyvatele, původně natočené v roce 1981. Rytmická a časová přesnost hudebního nastudování, mimořádně věrné orchestrální provedení a synchronizace s obrazem byla naprosto fenomenální. A když bylo nutné dostat hudbu do popředí, orchestr se bez zaleknutí a s radostným nadšením malého dítěte vrhnul vpřed.

Článek naleznete zde

Raiders of the Lost Ark in Concert, Bristol, 5.4. 2018