V. Abonentní koncert
Zrušeno
27. sezona klasika

V. Abonentní koncert


Smetanova síň Obecního domu

Vážení návštěvníci,
z důvodu nařízení vlády o mimořádném opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, které je vydáno v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace v České republice, jsme bohužel nuceni zrušit tento koncert.

Pro informace ohledně adekvátní náhrady nás, prosím, kontaktujte na ticket@cnso.cz.

Děkujeme za pochopení.
Vedení ČNSO

Účinkující

Bohuslav Matoušek housle
Jakub Junek housle
Xak Bjerken klavír
Steven Mercurio dirigent
Český národní symfonický orchestr

Program

Bohuslav Martinů – Koncert D dur pro dvoje housle a orchestr
David Chesky – Koncert č. 3 pro klavír a orchestr

— Přestávka —

Antonín Dvořák – Symfonie č. 9, „Novosvětská“

Na americkém turné v únoru 2019 provedl Český národní symfonický orchestr mimo jiné i Američanům tak blízkou Novosvětskou symfonii.

Dvořákova hudba reprezentuje slávu české kultury ve světě zásadním způsobem. Téma druhé věty deváté symfonie patří mezi vůbec nejznámější hudební motivy. Stala se výpovědí autorova stesku po rodné zemi a vytváří intimní portrét místa a domova, který nemá v orchestrálním repertoáru obdoby.

O půl století později byl ve světě podobně úspěšný i Bohuslav Martinů, kterému situace v tehdejším Československu znemožňovala návrat do vlasti. V New Yorku, kde působil a psal i Dvořák, zkomponoval Koncert D dur pro dvoje housle a orchestr, třívětou skladbu v symfonickém stylu, příklad autorova neochvějného mistrovství kompoziční techniky.

Skladba klade značný důraz na virtuozitu obou sólistů. Těmi budou prof. Bohuslav Matoušek a jeho někdejší žák na Akademii múzických umění v Praze a laureát mnoha mezinárodních soutěží, Jakub Junek.