I. koncert
28. sezona klasika

I. koncert


Smetanova síň Obecního domu

Účinkující

Jan Chalupecký – dirigent
Český národní symfonický orchestr

Program

Bedřich Smetana – Vltava (z cyklu symfonických básní Má vlast)
Franz Schubert – Symfonie č. 8 „Nedokončená“
Antonín Dvořák – Symfonie č. 8

První skladbou nového abonentního cyklu, jež zazní v síni nesoucí jméno po jejím autorovi, vzpomene Český národní symfonický orchestr na své začátky a na spolupráci s dirigentem Zdeňkem Košlerem, pod jehož vedením Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast v roce 1994 nahrál a vydal na CD.  

Muzikologové se dodnes zabývají otázkou, proč Schubert svojí 8. symfonii nedokončil. Někteří spekulují, že na podzim roku 1822 přestal na díle pracovat kvůli zdravotním problémům, jiní hledají příčinu ve faktu, že ve stejné době měl Schubert rozpracovanou klavírní skladbu Fantazie Poutník, jejíž dokončení na úkor symfonie upřednostnil. 

Jestliže je Franz Schubert pokládán za představitele raného romantismu, o Dvořákově hudbě lze říci, že reprezentuje jeho vrchol. Jeho osmá symfonie zkomponovaná v roce 1889 je plná životní radosti a odráží autorův obdiv k přírodním krásám a náklonnost k českému a slovanskému folklóru. Její premiéra, kterou dirigoval sám Dvořák, byla stejně jako pozdější další uvedení nadšeně přijata laiky i kritiky.