V. koncert
Zrušeno
28. sezona klasika

V. koncert


Smetanova síň Obecního domu

KONCERT ZRUŠEN

Všechny návštěvníky, kteří měli na tento koncert zakoupeny vstupenky, budeme informovat prostřednictvím e-mailu, telefonu.

Váš tým ČNSO, ticket@cnso.cz

Účinkující

Steven Mercurio – dirigent
Český národní symfonický orchestr

Program

Richard Wagner – Předehra z opery Bludný Holanďan
Richard Wagner – Prelude und Liebestod z opery Tristan a Isolda
Richard Wagner – Předehra z opery Mistři pěvci
                                     norimberští 
Richard Strauss – Symfonická báseň „Don Juan“
Richard Strauss – Symfonická suita z opery Růžový kavalír 

Český národní symfonický orchestr se s 28. abonentní sezonou rozloučí náročným programem, ve kterém zazní skvosty dvou představitelů pozdního romantismu. Hudba Richarda Wagnera dokáže přes někdy vytýkanou přílišnou rozvláčnost přenést vnímavého posluchače do fantastického světa daleko za hranice racionálna. Jeho instrumentace a cit pro barvu orchestru je dodnes nepřekonaná a stala se vzorem pro mnohé další komponisty.

Nejznámějším z Wagnerových následovníku je mnichovský rodák Richard Strauss, pro něhož byly opery tohoto kultovního skladatele základní inspirací. Vždyť právě Tristan a Isolda byla vůbec prvním dílem, které v Berlíně v roce 1898 Strauss dirigoval. V jeho kompozicích se odráží inspirace historií a filozofií, což byly obory, které studoval ještě předtím, než se začal naplno věnovat skladatelské činnosti. Komická opera Růžový kavalír, ze které zazní v druhé půli koncertu orchestrální suita, je v rámci celkového nahlížení na Straussovu tvorbu obecně považována za hudbu spíše lehčího charakteru. Autor chtěl tímto dílem vzdát poctu W. A. Mozartovi, který byl jeho největším skladatelským vzorem.