ČNSO zahájí sezónu 2019/2020 koncertem vítězů Azrieliho hudebních cen

26. 08. 2019

Český národní symfonický orchestr zahájí svou 27. sezónu v čele s šéfdirigentem Stevenem Mercuriem, který začne svou první úplnou sezónu v čele ČNSO po převzetí dirigentské taktovky po Liboru Peškovi. Koncert vítězů Azrieliho nadace bude také zároveň prvním z celkového počtu pěti abonentních koncertů. Sezóna nabízí také dva mimořádné koncerty – vánoční „evergreen“ Tři oříšky pro popelku a Zlatá šedesátá.

Program následující sezóny představí opět spektrum stylů. Klasickou hudbu budou reprezentovat skladby autorů jako jsou Gustav Mahler (Symfonie č. 1, „Titánská“, „Adagio“ ze symfonie č. 10), Antonín Dvořák (Symfonie č. 9, „Novosvětská“), Petr Iljič Čajkovskij (Symfonie č. 6 „Patetická“), nebo Bohuslav Martinů (Koncert D dur pro dvoje housle a orchestr). Filmová hudba se podruhé představí s podtitulem Jazz on Screen. Jak již název napovídá, koncert doprovodí i filmová projekce, stejně jako na koncertech Hollywood Night během Proms. Zazní hudba od světových jazzmanů, Pata Methenyho, Michela Legranda, Terence Blancharda či Vladimira Cosmy.

Abonentní řada přinese spolupráci s vynikajícími zpěváky a sólisty. V prvním abonentním koncertu to bude kanadská sopranistka Sharon Azrieli, která vystoupí společně s houslistkou Larou St. John. Ta má za sebou spolupráci s prestižními světovými orchestry, např. Clevelandským symfonickým orchestrem nebo Filadelfským symfonickým orchestrem. Na koncertu Jazz on Screen se objeví jako sólisté Jan Hasenöhrl, Lukáš Chejn, Vít Pospíšil a Shelea Frazier.

Závěrečný koncert abonentní řady nechá vyniknout houslovým sólům prof. Bohuslava Matouška a Jakuba Junka při skladbách velikánů české hudby Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.

Prvním ze dvou mimořádných koncertů této sezóny bude filmová projekce pohádky Tři oříšky pro popelku. Není sporu o tom, že tato „klasika“ vděčí za svůj úspěch velkým dílem hudbě Karla Svobody. ČNSO pod taktovkou Víta Pospíšila doprovodí hudbou tento film 22. prosince v Obecním domě. Druhým vystoupením mimo abonentní řádu bude koncert Zlatá šedesátá. Jde o výběr filmových a muzikálových skladeb, které dodnes patří ke zlatému fondu české hudby. Jako hosté se na tomto koncertu budou podílet legendy Eva Pilarová a Josef Zíma.

Všechny koncerty abonentní řady sezóny 2019/2020 a dva výše zmíněné mimořádné koncerty se odehrají v prostorách Smetanovy síně Obecního domu. Předprodej pro celou abonentní řadu (abonmá) byl zahájen 20. 3. 2019 a bude ukončen 31. 8. 2019. Předplatitelé abonmá automaticky získávají slevu 30 % na pořízení vstupenek pro mimořádné koncerty a pro vstupenky na mezinárodní hudební festivalu Prague Proms 2020. Vstupenky na jednotlivé koncerty je možné zakoupit od 1. 8. 2019 od 9:00.

Více informací o předprodeji: www.cnso.cz/vstupenky/predplatne.

ČNSO zahájí sezónu 2019/2020 koncertem vítězů Azrieliho hudebních cen